Centrum Paraple a FLOWIN®

Centrum Paraple, o.p.s. se zabývá rehabilitací klientů po míšním poškození. Výšce poškození míchy odpovídá míra postižení klienta. Typicky se jedná o tetraparezu/ plegii nebo paraparézu/ plegii.

Ačkoliv byl Flowin koncept primárně vyvinut pro trénink desetibojařů, lze ho úspěšně zařadit i do pomůcek používaných v rehabilitaci. Flowin jsme měli zapůjčen na období 6 měsíců od ledna 2014, abychom vyzkoušeli jeho možnosti využití. Za terapeuty Centra Paraple mohu říci, že zkušenosti s touto pomůckou jsou jen pozitivní.

Flowin je zajímavý a velmi funkční tím, že využívá pohybu ve 3 rovinách, kdy lze kombinovat aktivaci některých svalových skupin nebo naopak komplexně zatížit celé tělo. Trénink je možné zaměřit na rozvoj síly, rychlosti a dynamiky pohybu. Rehabilitace je cíleně zaměřená na zlepšení stability, mobility a koordinace pohybu. Výhodou je minimální zatížení kloubů a snadná kontrola zátěže. Nevýhodou pro použití v naší praxi je někdy obtížnější nastavení klienta do určité polohy.

Fyzioterapie se obecně zaměřuje na instabilní klouby, zlepšení koordinace pohybu, kvalitu a správný timing svalů při pohybu, zlepšení svalové síly, posílení stabilizačního systému trupu apod. U nás jsme se konkrétně při terapii teraplegigů, paraplegigů zaměřovali na:

 

– Posílení dolních fyxátorů lopatek a stabilizaci lopatek

– Zvyšování rozsahu ramenních kloubů, centraci ramenních kloubů

– Správná koordinace horních končetin v otevřených či uzavřených kinematických řetězcích

– Propojení svalstva horního a dolního trupu

– Protažení paravertebrálních svalů, flexorů kyčelních kloubů apod.

U paretických pacientů má tento koncept širší využití. Krom výše zmíněných aktivit mohli klienti zkoušet trénovat lezení, krok a chůzi. Dalo se využít cvičení ve vyšších polohách a náročnějších pozicích.

Tento koncept shledáváme funkčně velmi dobře využitelný v oblasti rehabilitace a tréninku handicapovaných. I u klientů míšnim poškozením lze dobře využít a součastně působí jako zpestření terapie. Cvičení s Flowinem je pro naše klienty zajímavé a zábavné.

 

Bc. Michaela Maxová, DiS.

vedoucí úseku fyzioterapie

Centrum Paraple o.p.s.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení