Centrum pohybové medicíny a FLOWIN – využití v rehabilitaci

Kluzná plocha Flowin je vhodná cvičební pomůcka pro pracoviště zabývající se rehabilitací, fyzioterapií a cvičením fyziofitness (cvičení vycházející z principů fyzioterapie s použitím vyšších odporů a zátěže). Svými vlastnostmi kluzného pohybu umožňuje cvičení od jemných izolovaných pohybů až po nácviky stabilizace složitějších variant postojů nebo chůze, kde dokonale imituje možnost uklouznutí na ledové ploše nebo chodníku, který v zimě pokrývá námraza.

V začátcích cvičební terapie podložku Flowin používáme k nácviku stabilizace dané části těla. Z nižších pozic vývojové kineziologie bychom si pod tím mohli představit např. nácvik opory paže ve vzporu na čtyřech, v modelu lezení. V první části je důležitý nácvik stabilizace, čili nastavení ramenních kloubů v centrovaném postavení, aby se pacient dokázal v této pozici plnohodnotně opřít. Po zvládnutí stabilizace v centrovaném nastavení následuje nácvik adjustace – pohyb paže ramenním kloubu po podložce Flowin, tak aby stabilizace ramenního kloubu v centrovaném postavení zůstala zachována. V modelu lezení by to znamenalo využití klouzavého pohybu k posunu paže kupředu.

V končné fázi pohybové terapie podložka Flowin slouží především k nácviku stereotypu chůze, kdy se svaly v kyčelním kloubu oporné dolní končetiny ,,učí“ zajištění stabilizace pánve při pohybu druhé dolní končetiny vpřed.

Závěrem bych cvičební pomůcku Flowin zhodnotil jako velmi přínosnou pro nácviky pohybu v uzavřených kinematických řetězcích – nácvik dynamické adjustace (pohyb kloubu v mezích centrované stabilizace) a dále při nácviku stabilizace pro situace, kdy hrozí podklouznutí dolní končetiny na kluzném terénu.

 

Petr Gažák – trenér fyziofitness v CPM

Odborný garant Mgr. Petra Valouchová Ph.D

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení